Athletics Weekly Meeting and Otago 5000m Champs                 
                    Overcast with light winds  - 13/02/2016                    
                          Caledonian Ground, Dunedin                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 20-34 Discus Throw 2kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Bryn McLeod-Jones         22 Hill City Un            41.78m  
      38.56m  36.17m  41.78m  39.43m  X  X
 
Event 1  Men 35+ Discus Throw 2kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Luke Calder               49 Leith                   32.22m  
      31.18m  28.83m  29.74m  31.70m  32.22m  X
 
Event 2  Men 18-19 Discus Throw 1.75kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hugh McLeod-Jones         18 Hill City Un            41.98m  
      38.48m  35.20m  41.98m  X  X  X
 
Event 3  Men 15-17 Discus Throw 1.50kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hamish Mears              15 Hill City Un            38.66m  
      X  34.44m  X  X  38.66m  X
  2 Jamie Crosland            16 Hill City Un            35.71m  
      29.88m  30.28m  34.12m  35.39m  35.71m  X
  3 Jordan Frost              16 Ariki                   20.81m  
      18.99m  20.54m  20.81m  20.52m  X  20.26m
 
Event 4C  Men 20-34 Discus Throw 1kg Para
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shaun Markham             21 Hill City Un            10.58m   F36
      9.90m  X  X  10.43m  10.58m  X
 
Event 6  Girls 14&U Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Zharna Beattie            14 Taieri                  31.75m  
      X  26.28m  29.12m  28.99m  31.75m  29.31m
 
Event 6  Women 35+ Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fiona Harvey              56 Taieri                  23.91m  
      23.04m  22.90m  21.97m  22.99m  X  23.91m
  2 Paula Cotter              36 Caversham               22.33m  
      X  20.86m  21.54m  22.33m  19.01m  21.04m
  3 Claire Giles              60 Caversham               17.85m  
      17.31m  16.19m  16.51m  17.85m  -  -
 
Event 11  Women 18-19 Hammer Throw 4kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Esmae Knox                19 Hill City Un            33.98m  
      32.80m  33.98m  30.64m           
 
Event 11  Women 35+ Hammer Throw 4kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paula Cotter              36 Caversham               18.85m  
      X  X  18.85m           
 
Event 12  Women 15-17 Hammer Throw 3.00kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gemma Millar              16 Hill City Un            28.87m  
      27.88m  28.87m  28.78m           
  2 Storm Maole               15 Hill City Un            23.33m  
      21.27m  21.97m  23.33m           
 
Event 12  Women 35+ Hammer Throw 3.00kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fiona Harvey              56 Taieri                  25.88m  
      25.13m  24.70m  25.88m           
  2 Alison Newall             56 Caversham               24.73m  
      23.31m  24.73m  24.65m           
  3 Claire Giles              60 Caversham               21.02m  
      X  21.02m  20.98m           
 
Event 13  Men 20-34 Hammer Throw 7.26kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Todd Bates                22 Taieri                  51.86m  
      X  X  X  45.39m  48.02m  51.86m
  2 Bryn McLeod-Jones         22 Hill City Un            40.66m  
      X  37.53m  36.36m  40.66m  X  40.21m
 
Event 13  Men 35+ Hammer Throw 7.26kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michael Scholten          38 Taieri                  41.58m  
      39.63m  X  39.99m  38.35m  X  41.58m
 
Event 14  Men 18-19 Hammer Throw 6kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hugh McLeod-Jones         18 Hill City Un            41.76m  
      X  X  37.63m  41.76m  X  X
 
Event 20  Men 15-17 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cameron Miller            16 Hill City Un             1.75m  
     1.70 1.75 1.80 
        O    O  XXX 
 
Event 20  Men 18-19 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Schuyler Orr              18 North Otago              1.55m  
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        O    O   XO    O    X 
 
Event 20  Men 20-34 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brent Cheshire            22 Caversham                1.85m  
     1.75 1.80 1.85 1.90 
       XO    O   XO    X 
 
Event 20  Men 35+ High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Davies               54 Taieri                   1.35m  
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O  XXO    O 
 
Event 23  Women 15-17 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Taylor Thorne             16 Hill City Un             1.60m  
     1.45 1.50 1.55 1.60 
       XO    O   XO    O 
  2 Hannah Ashton             15 Taieri                   1.45m  
     1.45 1.50 
        O  XXX 
  3 Mikayla Thorn             17 Taieri                  J1.45m  
     1.40 1.45 1.50 
        O  XXO   XX 
 
Event 23  Women 18-19 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Adriana Mawhinney         18 Athletics Al             1.55m  
     1.50 1.55 1.60 
        O   XO  XXX 
 
Event 32B  Men 15-17 Javelin Throw 700g  Para
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Flynn Berkett             17 Hill City Un            39.04m  
      39.04m  X  36.28m  X  35.41m  37.24m
 
Event 35  Women 15-17 Javelin Throw 500g
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gemma Millar              16 Hill City Un            22.19m  
      22.19m  21.98m  19.84m  20.20m  21.44m  20.72m
  2 Storm Maole               15 Hill City Un            21.66m  
      21.66m  X  19.73m  20.20m  X  X
 
Event 35  Women 35+ Javelin Throw 500g
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alison Newall             56 Caversham               18.14m  
      18.14m  17.51m  16.92m  16.22m  15.71m  16.56m
 
Event 41  Men 15-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Cameron Miller            16 Hill City Un             5.69m  -1.8 
     5.55m(-0.3) 5.46m(-0.8) 5.69m(-1.8)           
  2 Jordan Frost              16 Ariki                    4.33m  -1.0 
     4.33m(-1.0) 4.22m(-2.7) 3.98m(-1.6)           
 
Event 41  Men 18-19 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Schuyler Orr              18 North Otago              5.88m  -1.5 
     5.88m(-1.5) 5.46m(-2.7) -                
  2 Hugh McLeod-Jones         18 Hill City Un             5.54m  -0.8 
     5.32m(-1.9) 5.54m(-0.8) 5.37m(-2.8)           
 
Event 41  Men 35+ Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ian Sim                   69 One Day Regi             3.84m  -1.6 
     3.56m(-1.1) 3.71m(-1.8) 3.84m(-1.6)           
 
Event 44  Women 15-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Taylor Thorne             16 Hill City Un             4.61m   1.0 
     4.61m(1.0) X(-2.4) X(-1.1)           
  2 Lillie Driscoll-King      17 Hill City Un             4.44m  -0.4 
     4.44m(-0.4) 4.29m(-2.4) 4.32m(-1.7)           
  3 Mikayla Thorn             17 Taieri                   4.40m  -0.3 
     X(-3.0) 4.06m(-2.0) 4.40m(-0.3)           
 
Event 44  Women 20-34 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sophanna Parsons          34 Caversham                4.12m  -1.8 
     4.10m(-1.7) 4.10m(-1.7) 4.12m(-1.8)           
 
Event 44  Women 35+ Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Liz Wilson                54 Hill City Un             4.30m  -0.2 
     4.30m(-0.2) 4.23m(-2.0) 4.17m(-1.8)           
 
Event 53  Men 35+ Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paul Davies               54 Taieri                   2.90m  
     2.60 2.70 2.80 2.90 3.00 
        O  XXO    O   XO  XXX 
 
Event 58  Men 20-34 Shot Put 7.26kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bryn McLeod-Jones         22 Hill City Un            10.68m  
      X  X  10.68m           
 
Event 58  Men 35+ Shot Put 7.26kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michael Scholten          38 Taieri                  10.79m  
      10.55m  10.25m  10.79m           
 
Event 59  Men 18-19 Shot Put 6kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hugh McLeod-Jones         18 Hill City Un            13.13m  
      X  X  13.13m           
 
Event 60  Men 15-17 Shot Put 5kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hamish Mears              15 Hill City Un            12.29m  
      11.28m  11.81m  11.72m  12.26m  11.75m  12.29m
  2 Jamie Crosland            16 Hill City Un            11.99m  
      11.11m  11.83m  11.14m  11.83m  11.89m  11.99m
 
Event 64  Men 20-34 Shot Put 4kg  Para
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shaun Markham             21 Hill City Un             3.00m   F36
      3.00m  2.83m  2.81m           
 
Event 66  Women 35+ Shot Put 4kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Paula Cotter              36 Caversham                7.61m  
      6.96m  X  7.61m  6.42m  6.73m  6.89m
 
Event 67  Girls 14&U Shot Put 3kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Zharna Beattie            14 Taieri                   9.05m  
      X  X  X  9.05m  8.87m  8.48m
 
Event 67  Women 15-17 Shot Put 3kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Storm Maole               15 Hill City Un            10.36m  
      10.01m  10.21m  9.58m  10.36m  9.94m  8.77m
  2 Gemma Millar              16 Hill City Un             9.67m  
      8.61m  9.49m  9.50m  X  9.53m  9.67m
 
Event 67  Women 35+ Shot Put 3kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Fiona Harvey              56 Taieri                   7.59m  
      7.42m  7.53m  7.36m  7.05m  7.25m  7.59m
  2 Claire Giles              60 Caversham                7.58m  
      -  7.19m  7.58m  7.36m  7.57m  7.44m
  3 Alison Newall             56 Caversham                7.50m  
      7.18m  7.50m  7.30m  6.71m  7.00m  7.28m
 
Event 75  Men 35+ Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Blair Stewart             39 Taieri                  10.71m  -2.0 
     10.64m(-1.0) 10.37m(-1.6) 10.71m(-2.0) 10.57m(-1.8) 10.64m(-0.4) 10.66m(-1.0)
  2 Ian Sim                   69 One Day Regi             8.32m  -1.8 
     8.27m(-1.2) 8.03m(-1.2) 8.32m(-1.8) 8.30m(-2.6) 8.16m(-0.6) -     
 
Event 77  Women 15-17 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Mikayla Thorn             17 Taieri                   9.60m  -1.0 
     9.36m(-2.5) X(-0.7) X(-0.8) 9.41m(-1.0) 9.45m(-0.9) 9.60m(-1.0)
 
Event 77  Women 18-19 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Adriana Mawhinney         18 Athletics Al            10.98m  -1.1 
     10.52m(-1.2) 10.98m(-1.1) X(-1.7) 9.63m(-0.7) 10.36m(-1.5) -     
 
Event 77  Women 35+ Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Alison Newall             56 Caversham                7.26m  -0.8 
     7.06m(-1.5) 7.15m(-0.7) 7.12m(-1.8) 7.24m(-1.6) 6.92m(-1.7) 7.26m(-0.8)
 
Event 101  Men 15-17 100 Metre Sprint  Race1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Josiah Lesa               16 Hill City Un             11.97  -1.6 
  2 Matthew Ogle              17 Hill City Un             12.18  -1.6 
  3 Cameron Miller            16 Hill City Un             12.40  -1.6 
  4 Jack Addis                16 Hill City Un             12.81  -1.6 
  5 Jordan Frost              16 Ariki                    14.32  -1.6 
 
Event 101  Men 18-19 100 Metre Sprint  Race1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Schuyler Orr              18 North Otago              11.98  -1.6 
  2 Jordan Scott              18 One Day Regi             12.37  -1.6 
 
Event 101  Men 35+ 100 Metre Sprint  Race1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Tony Tan                  50 Hill City Un             12.96  -1.6  Otg M50 Record
 
Event 105  Women 15-17 100 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ellie Duncan              16 Hill City Un             13.56  -1.9 
  2 Emily Paine               16 Hill City Un             13.76  -1.9 
  3 Taylor Thorne             16 Hill City Un             14.06  -1.9 
  4 Lillie Driscoll-King      17 Hill City Un             15.09  -1.9 
 
Event 105  Women 18-19 100 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lily Cunningham           18 Taieri                   13.50  -1.9 
 
Event 105  Women 35+ 100 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Liz Wilson                54 Hill City Un             13.92  -1.9 
 
Event 109  Women 20-34 100 Metre Sprint Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sophanna Parsons          34 Caversham                15.57  -2.7 
 
Event 109  Women 35+ 100 Metre Sprint Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Claire Giles              60 Caversham                16.46  -2.7 
  2 Dalise Sanderson          61 Ariki                    19.65  -2.7 
 
Event 109  Men 35+ 100 Metre Sprint Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Bill Murphy               64 Ariki                    14.57  -2.7 
 
Event 119H  Women 15-17 100 Metre Hurdles 762mm
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hannah Ashton             15 Taieri                   20.47  -1.8 
 
Event 123  Girls 14&U 80 Metre Hurdles 762mm
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Tara McNally              14 Taieri                   13.64  -1.8 
 
Event 125H  Men 15-17 100 Metre Hurdles 840mm
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Josiah Lesa               16 Hill City Un             14.57  -1.8 
 
Event 151  Men 15-17 1500 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Nathan Hill               16 Leith                  4:07.00  
 
Event 151  Men 20-34 1500 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Samuel Bremer             21 Hill City Un           4:01.26  
  2 Jared Monk                20 Hill City Un           4:02.84  
  3 Kirk Madgwick             21 Hill City Un           4:09.54  
  4 Anthony Trainor           22 Ariki                  4:16.02  
 
Event 155  Girls 14&U 1500 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Caitlin O'Donnell         14 Leith                  5:34.91  
 
Event 155  Women 15-17 1500 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jenna Thorne              16 Hill City Un           5:37.33  
 
Event 155  Women 20-34 1500 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rosemary Stamm            29 Hill City Un           5:05.05  
 
Event 155  Women 35+ 1500 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Julie Edmunds             45 Caversham              5:42.31  
 
Event 155  Men 15-17 1500 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cameron Gardiner          16 Taieri                 4:52.76  
 
Event 155  Men 20-34 1500 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clifford Kelway-Pope      26 Leith                  5:46.13  
 
Event 155  Men 35+ 1500 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Peter Fitzgerald          55 Caversham              4:40.44  
  2 Stephen Bloomfield        55 Hill City Un           4:52.38  
  3 Graham Murphie            54 Taieri                 5:03.87  
  4 Phil Napper               63 Ariki                  5:07.76  
  5 Mark O'Donnell            43 Leith                  5:15.26  
  6 Robert Homan              54 Civil Servic           5:18.33  
  7 Gene Sanderson            63 Ariki                  5:41.68  
  8 Alan Davis                76 Ariki                  6:18.65  
 
Event 201  Men 15-17 200 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Josiah Lesa               16 Hill City Un             23.58  -0.2 
 
Event 201  Men 18-19 200 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Schuyler Orr              18 North Otago              24.47  -0.2 
 
Event 201  Men 35+ 200 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Tony Tan                  50 Hill City Un             26.15  -0.2  Otg M50 Record
 
Event 204  Women 15-17 200 Metre Sprint Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ellie Duncan              16 Hill City Un             26.91  -2.6 
  2 Emily Paine               16 Hill City Un             28.41  -2.6 
  3 Taylor Thorne             16 Hill City Un             28.59  -2.6 
  4 Jenna Thorne              16 Hill City Un             29.07  -2.6 
 
Event 204  Women 18-19 200 Metre Sprint Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Caitlyn George            18 Hill City Un             27.31  -2.6 
 
Event 204  Women 20-34 200 Metre Sprint Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sophanna Parsons          34 Caversham                31.98  -2.6 
 
Event 204  Women 35+ 200 Metre Sprint Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Liz Wilson                54 Hill City Un             27.75  -2.6 
  2 Alison Newall             56 Caversham                33.44  -2.6 
 
Event 322W  Women 20-34 3000 Metre Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Roseanne Robinson         26 New Brighton          14:39.89  
 
Event 401  Men 15-17 400 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Matthew Ogle              17 Hill City Un             52.79  
  2 Jack Addis                16 Hill City Un             56.47  
  3 Cameron Gardiner          16 Taieri                   62.91  
 
Event 401  Men 18-19 400 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Andrew Smith              18 Caversham                58.49  
 
Event 401  Men 20-34 400 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Anthony Trainor           22 Ariki                    55.42  
  2 Zinzan Smith              20 Caversham                60.54  
 
Event 404  Women 15-17 400 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ellie Duncan              16 Hill City Un             60.38  
  2 Emily Paine               16 Hill City Un             68.70  
 
Event 404  Women 18-19 400 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lily Cunningham           18 Taieri                   61.64  
  2 Caitlyn George            18 Hill City Un             62.97  
 
Event 404  Women 20-34 400 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rosemary Stamm            29 Hill City Un             66.79  
 
Event 407  Women 35+ 400 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Claire Giles              60 Caversham                79.69  
  2 Dalise Sanderson          61 Ariki                  1:23.86  
 
Event 407  Men 35+ 400 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Phil Napper               63 Ariki                    64.63  
  2 Robert Homan              54 Civil Servic             65.15  
  3 Bill Murphy               64 Ariki                    65.86  
  4 Gene Sanderson            63 Ariki                  1:21.41  
 
Event 502  Women 18-19 5000 Metre Run Otago Champs
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hanna English             19 Ariki                 18:46.96  
 
Event 502  Women 20-34 5000 Metre Run Otago Champs
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shireen Crumpton          34 Hill City Un          18:21.41   Otg W45 Record
  2 Sabrina Grogan            22 Hill City Un          19:03.84  
 
Event 502  Women 50+ 5000 Metre Run Otago Champs
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Julie Wilson              59 Ariki                 20:39.63  
  2 Barbara Patrick           69 Hill City Un          23:41.47  
  3 Myrtle Rough              76 Hill City Un          25:30.71   Otg W76 Record
 
Event 502  Men 18-19 5000 Metre Run Otago Champs
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Oliver Chignell           18 Hill City Un          15:29.16  
  2 Aaron Anderson            19 Ariki                 16:46.04  
 
Event 502  Men 20-34 5000 Metre Run Otago Champs
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alex Dodds                24 Caversham             16:25.64  
  2 Clifford Kelway-Pope      26 Leith                 24:42.09  
 
Event 502  Men 35-49 5000 Metre Run Otago Champs
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rob Creasy                36 Leith                 16:00.33