Athletics Weekly Meeting                
                     Sunny with light winds  - 28/02/2016                      
                          Caledonian Ground, Dunedin                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 20-34 Discus Throw 2kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Bryn McLeod-Jones         22 Hill City Un            40.39m  
      X  38.89m  40.12m  40.39m  X  36.63m
 
Event 2  Men 18-19 Discus Throw 1.75kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hugh McLeod-Jones         18 Hill City Un            42.95m  
      41.30m  X  42.95m  X  42.18m  X
 
Event 3  Men 15-17 Discus Throw 1.50kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Taine Te Whata            17 Winton                  37.81m  
      37.81m  37.66m  X  X  X  X
  2 Hamish Mears              15 Hill City Un            36.63m  
      X  X  X  X  36.63m  X
 
Event 4C  Men 20-34 Discus Throw 1kg Para
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shaun Markham             21 Hill City Un            11.22m   F36
      X  10.57m  X  11.19m  11.22m  X
 
Event 6  Girls 14&U Discus Throw 1kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Zharna Beattie            14 Taieri                    FOUL  
      X  X  X           
 
Event 11  Women 18-19 Hammer Throw 4kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Esmae Knox                19 Hill City Un            35.66m  
      35.66m  X  31.03m  32.06m  X  X
  2 Grace Quinn               19 Wellington              30.36m  
      X  29.37m  30.36m  X  X  X
 
Event 11  Women 20-34 Hammer Throw 4kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Mayce Ballantyne          22 Taieri                  40.54m  
      X  38.42m  39.20m  34.87m  40.54m  X
 

Event 12  Women 15-17 Hammer Throw 3.00kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gemma Millar              16 Hill City Un            31.60m  
      27.22m  28.43m  30.46m  X  31.60m  30.03m
 
Event 13  Men 20-34 Hammer Throw 7.26kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Todd Bates                22 Taieri                  50.50m  
      48.37m  50.50m  X  X  X  50.18m
  2 Bryn McLeod-Jones         22 Hill City Un            43.13m  
      X  X  39.78m  40.82m  43.13m  X
 
Event 13  Men 35+ Hammer Throw 7.26kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Michael Scholten          38 Taieri                  41.71m  
      39.43m  41.71m  35.58m  38.54m  35.81m  40.49m
  2 Craig McColl              45 St Pauls                30.17m  
      30.17m  27.21m  27.61m  26.22m  X  X
 
Event 14  Men 18-19 Hammer Throw 6kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hugh McLeod-Jones         18 Hill City Un            39.61m  
      X  39.61m  X  X  X  X
 
Event 23  Women 15-17 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hannah Ashton             15 Taieri                   1.45m  
     1.45 1.50 
        O  XXX 
 
Event 30  Men 15-17 Javelin Throw 700g
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Anton Schroder            17 Winton                  45.23m  
      36.60m  45.23m  43.65m  33.67m  X  X
  2 Flynn Berkett             17 Hill City Un            41.89m  
      30.49m  39.65m  39.43m  34.23m  41.89m  35.92m
  3 Taine Te Whata            17 Winton                  39.67m  
      38.40m  37.06m  X  36.97m  39.67m  X
 
Event 34  Women 20-34 Javelin Throw 600g
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Laura Overton             20 Taieri                  46.22m  
      44.03m  45.44m  45.91m  46.22m  45.05m  45.00m
  2 Holly Robinson            22 Taieri                  36.15m   F46
      X  35.13m  32.98m  35.70m  36.15m  35.18m
  3 Caitlin Dore              20 Taieri                  19.61m   F37
      X  X  19.30m  X  X  19.61m
 

Event 35  Women 15-17 Javelin Throw 500g
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gemma Millar              16 Hill City Un            20.38m  
      X  19.10m  20.38m  18.30m  18.78m  X
 
Event 41  Men 18-19 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Schuyler Orr              18 North Otago              6.05m   1.7 
     5.64m(3.6) 5.69m(2.6) 5.57m(2.0) 6.05m(1.7) -      5.51m(1.6)
 
Event 44  Women 15-17 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Emma McColl               15 St Pauls                 4.79m   3.2 
     4.44m(2.9) 4.79m(3.2) 4.70m(2.9) 4.61m(1.1) 4.43m(2.8) 4.51m(2.5)
 
Event 44  Women 18-19 Long Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Anna Grimaldi             19 Taieri                   5.15m   2.3 
     5.00m(2.8) 3.76m(3.1) X(2.3) 5.10m(1.4) 5.15m(2.3) X(3.4)
  2 Louise Richards           18 Phoenix                  5.05m   3.5 
     5.01m(1.5) 4.98m(1.5) X(1.8) 4.88m(2.1) 4.71m(4.9) 5.05m(3.5)
 
Event 59  Men 18-19 Shot Put 6kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hugh McLeod-Jones         18 Hill City Un            13.69m  
      X  X  12.92m  X  13.20m  13.69m
 
Event 60  Men 15-17 Shot Put 5kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Hamish Mears              15 Hill City Un            12.55m  
      X  12.55m  11.62m  X  X  12.10m
  2 Taine Te Whata            17 Winton                  12.18m  
      11.56m  11.83m  12.18m  -  -  -
  3 Flynn Berkett             17 Hill City Un            11.54m  
      11.38m  11.54m  11.36m           
 
Event 64  Men 20-34 Shot Put 4kg  Para
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shaun Markham             21 Hill City Un             3.16m   F36
      3.16m  3.01m  2.81m  2.92m  3.11m  3.01m
 
Event 66  Women 18-19 Shot Put 4kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Esmae Knox                19 Hill City Un             8.71m  
      X  8.09m  X  8.22m  8.35m  8.71m
 

Event 67  Girls 14&U Shot Put 3kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Zharna Beattie            14 Taieri                   9.40m  
      8.54m  9.40m  X           
 
Event 67  Women 15-17 Shot Put 3kg
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Gemma Millar              16 Hill City Un            10.42m  
      9.51m  9.71m  10.42m           
 
Event 69A  Women 20-34 Shot Put 3kg Para
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jessica Hamill            26 Taieri                   7.30m   F34
      7.30m  7.22m  6.98m  6.95m  7.05m  6.99m
 
Event 77  Women 15-17 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Emma McColl               15 St Pauls                10.15m  -0.4 
     9.65m(0.9) 9.97m(1.3) 10.13m(0.5) 9.96m(0.5) 10.15m(-0.4) X(1.7)
  2 Hannah Ashton             15 Taieri                   9.95m   2.1 
     9.53m(1.7) 9.95m(2.1) X(2.3) 9.90m(0.7) 9.92m(0.1) 9.64m(0.4)
 
Event 77  Women 18-19 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Louise Richards           18 Phoenix                  9.37m   1.3 
     X(0.8) 9.37m(1.3) X(1.6) -      -      -     
 
Event 77  Women 20-34 Triple Jump
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Aprille Mincher           20 Wellington              10.82m   1.9 
     X(1.8) 10.82m(1.9) X(1.5) 10.73m(2.1) 10.51m(-0.0) -     
 
Event 101  Men 15-17 100 Metre Sprint  Race1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Matthew Ogle              17 Hill City Un             12.31  -2.8 
  2 Sam Gouverneur            16 Taieri                   12.82  -2.8 
 
Event 101  Men 18-19 100 Metre Sprint  Race1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Rory O'Neill              19 Ariki                    11.80  -2.8 
  2 Schuyler Orr              18 North Otago              12.00  -2.8 
  3 Felix McDonald            18 Taieri                   12.08  -2.8 
 
Event 101  Men 20-34 100 Metre Sprint  Race1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Guy Woodhouse             23 One Day Regi             12.27  -2.8 
 
Event 105  Girls 14&U 100 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hilary Harper              1 Chch Old Boy             12.91  -2.1 
  2 Tara McNally              14 Taieri                   14.00  -2.1 
 
Event 105  Women 15-17 100 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ellie Duncan              16 Hill City Un             13.33  -2.1 
  2 Meg Breen                 15 Hill City Un             13.93  -2.1 
 
Event 105  Women 18-19 100 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Madaline Spence           19 Hill City Un             13.22  -2.1 
  2 Lily Cunningham           18 Taieri                   13.34  -2.1 
  2 Louise Richards           18 Phoenix                  13.34  -2.1 
 
Event 105  Women 35+ 100 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Vanessa Story             42 One Day Regi             13.72  -2.1 
 
Event 119H  Girls 14&U 100 Metre Hurdles 762mm
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Tara McNally              14 Taieri                   16.55  -1.2 
 
Event 120H  Women 18-19 100 Metre Hurdles 840mm
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Christina Ashton          19 Taieri                   15.67  -1.2 
 
Event 201  Men 18-19 200 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Rory O'Neill              19 Ariki                    23.32  -1.1 
  2 Felix McDonald            18 Taieri                   23.81  -1.1 
  3 Schuyler Orr              18 North Otago              25.15  -1.1 
 
Event 201  Men 20-34 200 Metre Sprint  Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Andrew Whyte              23 Hill City Un             22.48  -1.1 
  2 William Mohammed          23 University of Ca         24.36  -1.1 
 
Event 202  Men 15-17 200 Metre Sprint Race 2
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Max Aitcheson             16 Hill City Un             24.08  -1.4 
  2 Liam Turner               17 Winton                   24.26  -1.4 
  3 Matthew Ogle              17 Hill City Un             24.66  -1.4 
  4 Sam Gouverneur            16 Taieri                   24.69  -1.4 
 
Event 202  Men 20-34 200 Metre Sprint Race 2
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Andrew Whyte              23 Hill City Un             23.19  -1.4 
  2 Mitchell Chandler         20 Tasman                   24.67  -1.4 
 
Event 204  Girls 14&U 200 Metre Sprint Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Hilary Harper              1 Chch Old Boy             26.26  -0.6 
 
Event 204  Women 15-17 200 Metre Sprint Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ellie Duncan              16 Hill City Un             26.43  -0.6 
  2 Meg Breen                 15 Hill City Un             28.66  -0.6 
 
Event 204  Women 18-19 200 Metre Sprint Race 1
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Madaline Spence           19 Hill City Un             26.52  -0.6 
  2 Lily Cunningham           18 Taieri                   27.14  -0.6 
  3 Emma Ward                 18 Taieri                   27.66  -0.6 
 
Event 404  Women 15-17 400 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ashlee Turner             15 Winton                   69.45  
 
Event 404  Women 20-34 400 Metre Run Race 1
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Rosemary Stamm            29 Hill City Un             63.72  
 
Event 805  Women 20-34 800 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bella Bloomfield          24 Hill City Un           2:31.79  
 
Event 805  Men 15-17 800 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cameron Gardiner          16 Taieri                 2:20.58  
 
Event 805  Men 18-19 800 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Oliver Chignell           18 Hill City Un           1:57.80  
 

Event 805  Men 20-34 800 Metre Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Samuel Bremer             21 Hill City Un           1:53.97  
  2 Jared Monk                20 Hill City Un           2:00.02  
  3 Anthony Trainor           22 Ariki                  2:01.80  
  4 Kirk Madgwick             21 Hill City Un           2:01.95  
 
Event 903A  Mixed 14&U 4x100 Metre Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Otago  'B'                                            44.94  
  2 Otago                                                 50.78